Teraz jest 17 grudnia 2018, o 14:03

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 października 2014, o 16:33 
-

Witam serdecznie ! :-) ;)

Może posiadacie jakieś informacje o Górze Żydowskie Judenberg znajdującej się obecnie w Wejherowie, a kiedyś na terenie Bolszewa. Interesuje mnie najbardziej ile to wzniesienia ma metrów, gdyż nigdzie nie mogę znaleźć tej informacje oraz wszelkie ciekawostki a temat tego miejsca.

Z góry dziękuję za odp i zachęcam do brania w dyskusji osób które posiadają wiedzę na powyższy temat ! :D

PostNapisane: 27 października 2014, o 08:13 
-

Pochwały: 34
Spróbuj uderzyć do gimnazjum w Bolszewie. Opiekują się tym cmentarzem, to na pewno mają wiedzę na jego temat.
Tutaj jest trochę:
http://www.kirkuty.xip.pl/bolszewo.htm

PostNapisane: 28 października 2014, o 16:56 
-

Dziękuję za radę, lecz byłam już tam w zeszły pt i posiadają informacje jedynie co do odkrytych tam grobów ( tj. nazwisk ludzi i ich ilości).

-- 28 października 2014, o 16:58 --

Właśnie tylko ta str którą podałaś jest jedyna konkretna o Judenberg, niestety :/

-- 28 października 2014, o 16:58 --

Właśnie tylko ta str którą podałaś jest jedyna konkretna o Judenberg, niestety :/

PostNapisane: 29 października 2014, o 07:43 
-

Jest w Wejherowie Klub Miłośników Wejherowa. Z pewnością mogłabyś się od jego członków dowiedzieć czegoś więcej.

Jednego nie rozumiem. Na co Ci wysokość wzniesienia? Takie informacje można odczytać przecież z pierwszej lepszej mapy topograficznej. ;-)

PostNapisane: 29 października 2014, o 17:15 
-

Wysokość wzniesienia jest mi potrzebna do pracy na studia, na pierwszej lepszej mapie nie ma wzniesienia tego... :)

PostNapisane: 29 października 2014, o 21:24 
-

Zależy, jaką pierwszą lepszą mapę wzięłaś do ręki. Ja trochę poszukałam w internecie i znalazłam taką z określoną wysokością. Teraz Twoja kolej :diabel2:

Autor postu otrzymał pochwałę

PostNapisane: 30 października 2014, o 09:58 
-

Owszem znalazłam na mapie wojskowej w gminie. Dzięki za pomoc :)

PostNapisane: 1 listopada 2014, o 15:36 
-

Obrazki: 5
Pochwały: 3
niektóre nawigacje samochodowe podają wysokość nad poziomem morza...
oraz mądrefony/smartfony z gps..

PostNapisane: 9 listopada 2018, o 10:41 
-

Obrazki: 2
Pochwały: 91
„Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok.”

24.10.2018 roku uczniowie SP im Kopernika, oraz III gimnazjum wzięli udział w akcji „Nie pozwól...”,której inicjatorem jest Muzeum Piaśnickie. Uczniowie aktywnie włączyli się w przedsięwzięcie. Najpierw wraz z opiekunami odwiedzili dawny cmentarz ewangelicki, który XVI – XX wieku znajdował się przy ulicy Szkolnej. Młodzi ludzie pełni zapału i dobrej energii uporządkowali kirkut na Górce Żydowskiej. Przez ponad dwie godziny uczniowie zbierali liście, usuwali chwasty i grabili opuszczone miejsca pochówku wyznawców judaizmu. Akcja trwa do 31.10.2018 r. i jej celem jest zainspirowanie do przemyśleń i przywołanie pamięci o ludziach żyjących kiedyś na ziemi wejherowskiej. Szanujemy dziedzictwo kulturowe (brawo ,lecz warto ,aby tutaj nauczyciel opowiedział uczniom ,że na groby żydowskie nie przynosimy kwiatów i zniczy.) poświęcając swój czas i pracę porządkując opuszczone nekropolie.

Brawo ,lecz warto ,aby nauczyciel opowiedział uczniom ,że na groby żydowskie nie przynosimy kwiatów i zniczy.

Z ciekawostek ,to :Cmentarze są miejscem świętym, ale jednocześnie rytualnie nieczystym, stąd przy wyjściu znajduje się studnia, przy której należy dokonać ablucji. Nieczystość cmentarza uniemożliwia też wstęp na jego teren kapłanom, choć zakaz ten nie dotyczy pochówków ich bliskich. Nawet wtedy muszą jednak zachować stosowny dystans od grobu. Żydowski grób nie może być ponownie wykorzystany. Nie istnieje też pojęcie "likwidacji" cmentarza. Jeśli teren nekropolii został całkowicie zapełniony, a dokupienie nowego gruntu nie jest możliwe, na starych grobach usypuje się grubą warstwę ziemi (tak zwany nasyp), w której grzebie się kolejne zwłoki. Mężczyźni na terenie cmentarza żydowskiego powinni nosić nakrycie głowy- okażesz w ten sposób szacunek zmarłym i nie urazisz obecnych w tym miejscu Żydów.Charakterystyczny dla cmentarzy żydowskich jest podział terenu na część męską, żeńską i dziecięcą.

Strefa czasowa: UTC + 1