Teraz jest 18 czerwca 2018, o 02:49

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 00:17 
-

Jak w temacie. Zdegustowany jakością pieczywa jakie można kupić na osiedlu postanowiłem się pobawic w domowe wypieki. Przeszukałem sieć, trochę poczytałem i kilka bochenków popełniłem - do ideału im jeszcze dość daleko (ale zjeść się da i co więcej złe nie były;)). Może jest ktoś doświadczony, kto mógłby udzielić kilku rad? :)

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 00:21 
zbanowany

Obrazki: 0
w sklepach możesz kupić mieszankę do wypieku chleba,jest to taka gotowa mąka,drogi to biznes bo opakowanie to ok 5 zł i chyba 0,5kg,na dodatek reszta składników i się uzbiera.fajną sprawą jest taka maszyna do chleba,skoro chcesz bawić się w piekarza to warto w nią zainwestować-powodzenia

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 00:23 
-

Obrazki: 10
Pochwały: 1
Zapukaj do Zulka70 ona tylko własnej roboty chlebek wcina

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 00:24 
-

Maszyna do pieczenia jest dla amatorów :)
Mąkę kojarzę - Lubella, pszenna pełnoziarnista. Interesuje mnie chleb na zakwasie. Ciut doświadczenia już mam, ale parę rad by się przydało.

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 07:55 
-

Mam dwa przepisy na chlebek na zakwasie, wychodzą pyszniaste :) ale akurat przez weekend nie będę miała jak go przepisać, jednak jakbyś był zainteresowany to w niedzielę wieczorem wrzucę Ci na PW :)

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 08:59 
-

Na PW???? Dlaczego na PW!! Ja też chcę!!!

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 09:14 
-

Obrazki: 1
ja tez piekę chleb na zakwasie ale przepis wieczorkiem mogę wrzucic bo w pracy jestem a nie pamietam detali :d

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 09:39 
-

To ja bym bardzo prosił :)
Parę bochenków już popełniłem, ale do ideału im brakuje, z zakwasem jest trudniej niż z drożdżami ;(

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 09:56 
-

Obrazki: 2
zajrzyj na stronkę www.chleb.info.pl - tam są wszystkie informacje.
Ja piekę na zakwasie z przepisu na mieszane z ziarnami z tamtej stronki - http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-re ... z-ziarnami. Wychodzi pycha tylko dużo z tym zachodu. Ja stosuję mąki Bio: do zakwasu żytnią razową i do samego ciasta mieszam pszenną razową 2000 i jakąś pszenną 650. Jakość chleba zależy przede wszystkim od mąki. Raz że musi być dobrej jakości, a dwa, że te najpopularniejsze typy 500 i 550 do chleba się nie nadają. Samo pieczenie w piekarniku to też zabawa. Trzeba go odpowiednio naparować, potem stopniowo zmniejszać temperaturę. A w ogóle najlepiej to mieć taki garnek rzymski - wtedy większość zabaw z parowaniem i kontrolą temperatury odpada.
Ja też mam problemy z kupieniem w Wejherowie jadalnego chleba, ostatnio sprawdziłam, że dobry jest z piekarni Cymes w CH Kaszuby.

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 10:45 
-

Dzięki za wskazówki :) Najwięcej problemu sprawia mi wypieczenie - wychodzi smaczny, ale zbity, 'zakalcowaty'. Może za krótko zostawiam ciasto do wyrośnięcia (tak z 3h) albo trzeba będzie dosypać cukru, żeby dać drożdżom kopa. Trochę informacji jest jeszcze na http://piekarnia.wordpress.com/ (dla zainteresowanych). Nad dobieraniem mąki będę się zastanawiał, jak już pieczenie opanuję :) A może to wina zakwasu - z pszennej mąki robię, wszyscy chwalą żytni, ale ja jestem raczej za pszennym chlebem.

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 11:26 
-

Na PW bo z ksiązki znanej Pani co gotuje i nie wiem czy można tak rozpowszechniać :)
A ten drugi wrzucę normalnie bo nie wiem skąd go wytrzasnęłam :) ale sprawdzony i pyszny.

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 12:48 
-

Obrazki: 2
U mnie wyrasta tak jak w przepisie z tej stronki co podałam- 2 godziny na wierzchu, i co ok. 45 go wyciągam z formy i odgazowuję (przegniatam trochę), a potem wstawiam do lodówki do dalszego wyrastania - na całą noc (8-10 godz.). Ale w temperaturze pokojowej powinno wystarczyć 2 - 3 godz. wyrastania (ale od ostatniego odgazowania).
Ja też początkowo robiłam zakwas z pszennej mąki (tej 2000), a teraz robię z żytniej. Tej żytniej w chlebie potem nie czuć, bo jest jej tylko tyle ile w zakwasie. Na żytniej zakwas lepiej się "robi" i jest chętniejszy do późniejszej współpracy.
A to wyrastanie w lodówce ma sens - bo chleb ma później ładną strukturę wewnątrz - równe pęcherzyki.

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 14:55 
zbanowany

Obrazki: 0
w każdym LIDLu masz różne rodzaje mąki do chleba-już te gotowe wiem,że maja np ciabatę

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 19:12 
-

Mam maszynę do pieczenia chleba i robię chleb od 2 lat. Jak mam czas to bawię się w przepisy na maślance,mleku w proszku i innych cudach... Jak mam lenia to kupuję w Lidlu gotową mieszankę (ciabata) w trakcie mieszania dodaję prażoną cebulkę i chlebek znika jak go tylko wyciągam... Pyszota. :)

Ostatnio edytowano 14 stycznia 2011, o 19:12 przez zulka70, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 14 stycznia 2011, o 19:13 
-

zajzyjcie do bomi w ck kaszuby jest duzy wybor roznych mąk

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1