Teraz jest 29 maja 2017, o 14:08

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 marca 2016, o 17:42 
-

Obrazki: 2
Pochwały: 88
Przeszukiwałem sobie neta i na stronie TTM Wejherowo znalazłem reportaż o rocznicy 12 marca 1945 r . Napisano pod reportażem "12 marca 1945 roku z terenów Wejherowa i okolic wycofały się wojska hitlerowskie. To data, która w historii oznacza zakończenie działań wojennych podczas drugiej wojny światowej. Tą rocznicę uczciły dziś władze samorządowe."

Wycofały się same z siebie ,czy zostały wyparte poświęceniem żołnierzy prących na Berlin?

PostNapisane: 13 marca 2016, o 21:13 
-

Pochwały: 1
rumcajs napisał(a):
,czy zostały wyparte poświęceniem żołnierzy prących na Berlin?
-moi dziadkowie i rodzice opowiadali,że walki na naszych terenach tzn.Gdyni w kierunku Wejherowa i samym Wejherowie były zaciekłe. Wielu żołnierzy zginęło.Polskich i rosyjskich. I co szczególne,to akurat rosjan wspominali dobrze. Owszem,były próby gwałtów,ale nie tak jak teraz się to przedstawia. Oficerowie rosyjscy niezwłocznie karali śmiercią przyłapanych na tym żołnierzy. Moja Matka i niewiasty z Jej otoczenia nie były skrzywdzone. Bardzo wielu było rannych.
Za czasów mojego dzieciństwa groby poległych były w okolicznych lasach.My dzieci szkolne za aprobatą naszych dziadków i rodziców dbaliśmy o nich.Nie miało znaczenia czyje to były groby.
Szczególnie w dzień Swieta Zmarłych paliliśmy na nich świeczki.

PostNapisane: 13 marca 2016, o 22:40 
-

Moje pytanie było zaczepne,ponieważ jakoś tak się dzieje teraz,że żołnierze radzieccy najlepiej jakby nie istnieli,a jak juz muszą,to umniejsza się ich dokonania. Zakłamuje się historię,ale po co?To nasz spuścizna,mamy jaką mamy. To samo względem tzw żołnierzy wyklętych,sporo z nich zasługuje na miano przeklętych,bo byli zwykłymi mordercami ludności cywilnej.Warto historię przekazywać jaką była z wyjaśnieniem realiów ówczesnych. Zakłamywanie wyjdzie na jaw ,choć dzisiejsi ludzie,którzy grzebią w historii chcą ją nam przedstawić w sposób martyrologiczny,aby wybielić niektórych,oczernić innych,a świadkowie tamtejszych wydarzeń umierają,co ułatwia zabawę historią. Szkoda,bo można by ją w końcu pokazać jaka była,chyba dorośliśmy do tego?

PostNapisane: 14 marca 2016, o 11:32 
-

Obrazki: 0
Pochwały: 77
Zielone Wzgórze napisał(a):
I co szczególne,to akurat rosjan wspominali dobrze.

Chyba tylko tych, którzy w czarnej ziemi leżą i o groby których, pacholęciem będąc, dbałaś ?!
Oj, przepraszam, "znam" i ja jednego prawego i dobrotliwego żołnierza Armii Radzieckiej. To „starszy sierżant Czernousow” i on (o ile pamiętam) nie poległ w Polsce. Berlin bodajże nawet oswobadzał.

rumcajs napisał(a):
Warto historię przekazywać jaką była z wyjaśnieniem realiów ówczesnych.

Ja takoż, w miarę sił swoich, o to walczę. Rozliczmy okupantów i morderców, którzy nas przez dziesięciolecia zastraszali i zniewalali. Rozliczmy też i tych, którzy te „realia ówczesne” z otwartymi ramionami witali, używając sierpa i młota jako narzędzi kaźni na tych, którym się wolna Polska marzyła. Rozliczmy … O niczym innym nie marzę. Luźniej się przede wszystkim zrobi wówczas w Alei Zasłużonych na Powązkach i na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym.

rumcajs napisał(a):
Szkoda,bo można by ją w końcu pokazać jaka była,chyba dorośliśmy do tego?

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto najeźdźców, okupantów, katów i zwyrodnialców ma czelność i poważa się : wyzwolicielami nazywać, to ja jestem zdania, że nie, nie dorośliśmy.
Zastanawia mnie, dlaczego masz tyle tolerancji i akceptacji wyłącznie dla oprawców spod komunistycznego symbolu sojuszu robotników i chłopów, znaku władzy proletariatu ?

PostNapisane: 14 marca 2016, o 12:59 
-

Ostatecznie wojskom radzieckim przejście przez Polskę było po drodze na Berlin. Innej drogi nie mieli. Ja napisałam tylko to co przekazali mi moi rodzice.Ja piszę o żołnierzach,nie NKWD. W NKWD byli zbrodniarze, znani z nazwiska i imienia. I tych należało rozliczyć.Był na to czas,dużo czasu. Już po 1956 roku.A teraz to już za pozno na rozliczenie tych katów,zdążyli we własnych łózkach umrzeć. Jak np.Izaak Stolzman. Dla mnie największą wartość ma pamięć ludzi żyjących w tamtych czasach i w tamtych warunkach. Piszemy o Wejherowie,ja dodatkowo o najbliższej okolicy. Jest ich już coraz mniej,ale moi rodzice zadbali,aby ich wspomnienia zostały zapisane.I tak się stało. Uczyniono to,zapisując wspomniena podczas długich wieczorów dosłownie słowo w słowo.Bez redagowania. Mam co czytać wieczorami,gdy mi się za nimi ckni.
Dodatkowo jeszcze porozmawiam z ciocią już bardzo wiekową. Jeszcze dzisiaj się z Nią umówię na spotkanie. I zapytam się czy będąc na eksponowanych stanowiskach kierowniczych też należała do partii. Bo teraz to strasznie psioczy na dawne czasy,ale emeryturkę godziwą pobiera.A dawnymi czasy to komuna nie przeszkadzała Jej w zagranicznych wycieczkach do Egiptu,Hiszpani czy Włoch. Obecnie jest wierna Rydzykowi.
Może osobista dygresja. Dla mnie najbardziej niezłomna była Matka i ludzie z którymi działała,wyciągając ludzi katowanych po wojnie w Sztutowie.
M.innymi doprowadziła do uwolnienia Człowieka,który podpisał najwyższą listę niemiecką ,ale wielu ludziom pomógł. Uchronił rodzinę Matki od wywózki do obozu koncentracyjnego.Oni sami nie mieli żadnej listy podpisanej. Niestety ,ów Człowiek wyszedl tak skatowany,ze wkrótce zmarł.

PostNapisane: 14 marca 2016, o 19:34 
-

Zosia napisał(a):
Jeśli jest jeszcze ktoś, kto najeźdźców, okupantów, katów i zwyrodnialców ma czelność i poważa się : wyzwolicielami nazywać, to ja jestem zdania, że nie, nie dorośliśmy.
Zastanawia mnie, dlaczego masz tyle tolerancji i akceptacji wyłącznie dla oprawców spod komunistycznego symbolu sojuszu robotników i chłopów, znaku władzy proletariatu ?

Widzisz,różnimy się tym,że ja nie wrzucam obywatela przedwojennego ZSRR i wojennego ZSRR do jednego wora z np Stalinem. Prosty żołnierz nie chciał iść do Polski i walczyć za nas. Został zmuszony przez swoich dowódców do tego. Ale był tutaj,poświęcił życie za pokonanie hitlerowców i poległ na terenie np Wejherowa . Za to mu cześć i chwała i o takich żołnierzach piszę.

PostNapisane: 14 marca 2016, o 21:54 
-

Jednym krótkim wpisem ująłeś istotę rzeczy. W ubiegłym roku na Historii był cykl programów o II wojnie światowej. Były tam również wstrząsające filmy o tym jak Stalin wymordował swoich oficerów(były ich tysiące) i jak zupełnie nie szanował życia swoich żołnierzy.

PostNapisane: 15 marca 2016, o 09:11 
-

Ostatecznie wojskom radzieckim przejście przez Polskę było po drodze na Berlin. Innej drogi nie mieli.

Nooo pewnie ! Finezyjna żonglerka sofizmatami. Brawo !

A teraz to już za pozno na rozliczenie tych katów,zdążyli we własnych łózkach umrzeć.

Nie jest za późno. Z ich działalności po dziś dzień profity są czerpane, a i ich ofiary zadośćuczynienia nie doczekały się.

Dla mnie największą wartość ma pamięć ludzi żyjących w tamtych czasach i w tamtych warunkach. (…) moi rodzice zadbali,aby ich wspomnienia zostały zapisane.

Moi antenaci nie zapisywali, bo i poco. Ich losy są takie same jaki setek tysięcy Polaków. To właśnie Ci Polacy na różne sposoby dawali i dają świadectwo tamtych czasów, aby pamięć nie zginęła. Mnie historii Polski nie trzeba uczyć. Ja po kądzieli z Suwalszczyzny, a po mieczu z Warszawy i wiedzy z powieści „Barwy walki” (autor nieznany) czy twórczości Leopolda Lewina i jemu podobnych nie czerpałam.

rumcajs napisał(a):
Prosty żołnierz nie chciał iść do Polski i walczyć za nas.

Jak to : „walczyć za nas” ? Polaczków niesfornych to on miał w głębokim poważaniu. Oj, baaardzo głębokim. Pokazał to dobitnie 17 września 1939 roku, wbijając Polsce nóż w plecy. Dobrotliwy wujaszek Wania to tylko u Antona Pawłowicza Czechowa.
Jak to nie chciał ? A gdzieżby часы zdobył ? Modląc się do diaduszki Stalina, parł ten prosty żołnierz na zachód na łeb na szyję, mało co nóg nie połamał. Parł aby anektować i kolonizować. Z tych to właśnie prostych żołnierzy armii czerwonej utworzono ponad stutysięczną tzw. armię trofiejczyków.

rumcajs napisał(a):
Został zmuszony przez swoich dowódców do tego.

Już to gdzieś słyszałam … W Norymberdze bodajże.

PostNapisane: 15 marca 2016, o 11:51 
-

Ja wychodzę z tej dyskusji. Chociaż nie jest zle,bo w obronie zwierząt to z Zosią mówimy jednym głosem :)

PostNapisane: 15 marca 2016, o 17:33 
-

Zosia napisał(a):
Jak to : „walczyć za nas” ? Polaczków niesfornych to on miał w głębokim poważaniu. Oj, baaardzo głębokim. Pokazał to dobitnie 17 września 1939 roku, wbijając Polsce nóż w plecy. Dobrotliwy wujaszek Wania to tylko u Antona Pawłowicza Czechowa.
Jak to nie chciał ? A gdzieżby часы zdobył ? Modląc się do diaduszki Stalina, parł ten prosty żołnierz na zachód na łeb na szyję, mało co nóg nie połamał. Parł aby anektować i kolonizować. Z tych to właśnie prostych żołnierzy armii czerwonej utworzono ponad stutysięczną tzw. armię trofiejczyków.
[/quote]

No faktycznie,wszyscy ci żołnierze,którzy polegli na wojnie byli tak naprawdę wysoko wyszkolonymi specnalsami ,którym płacono złotem podbitych narodów. Niestety twój tok rozumowania zbyt odbiega od mojego,dlatego także odpuszczam rozmowę w tym temacie .

PostNapisane: 16 marca 2016, o 09:44 
-

Ja wychodzę z tej dyskusji.

rumcajs napisał(a):
także odpuszczam rozmowę w tym temacie

Bynajmniej i nawet w najmniejszym stopniu nie dziwi mnie Wasz unik. Nie sposób jest bowiem rzetelnymi, zgodnymi z faktami argumentami obronić tezę, która głosi: żołnierz, którego czapkę zdobił emblemat propagujący ustrój komunistyczny, czyli czerwona gwiazda oraz skrzyżowane sierp i młot, to wyzwoliciel, wspomożyciel, zbawca i druh zacny narodu polskiego. Nie sposób !

rumcajs napisał(a):
No faktycznie,wszyscy ci żołnierze,którzy polegli na wojnie byli tak naprawdę wysoko wyszkolonymi specnalsami ,którym płacono złotem podbitych narodów.

Twierdzenie całkowicie zbieżne z tym, które Ty manifestujesz : wszyscy katoliccy księżą to pedofile, wykolejeńcy i dewianci.

PostNapisane: 16 marca 2016, o 16:52 
-

Zosia napisał(a):
wszyscy katoliccy księżą
-nie tylko księża katoliccy.Są wśród tej grupy też prawosławni.
Zosia napisał(a):
ynajmniej i nawet w najmniejszym stopniu nie dziwi mnie Wasz unik
-to nie unik,ale świadomość,że w tej materii się nie dogadamy.

Jednak frapuje mnie sprawa braku ukarania znanych z NAZWISKA oprawców z NKWD. Przyznam,iż dopiero niedawno bliżej poznałam działanie oprawcy o nazwisku Izaak Stolzman.Od córki katowanego przez tego typa Ojca.To było w Białogardzie. To co opowiadała,wstrząsnęło mną bardzo.Jej Ojciec przeżył,ale nigdy nie wrócił do zdrowia. Teraz pytam się dlaczego nie byli rozliczeni z tego co zrobili? Póki jeszcze zyli. Nie intersuje mnie odpowiedzialność zbiorowa lub potomnych.Ongiś był film oparty na prawdziwych wydarzeniach,pt.Pozytywka.Mam go nawet w swojej filmotece. Córka dowiedziała się,ze jej ojcieć też był katem.Odsunęła od Niego się ze swoimi dziecmi .To ja się zastanawiam jak żony tych katów ,ich dzieci mogli z nimi razem mieszkać? Zyć? Jak mogli w wielu wypadkach księża dawać nową tożsamość tym zwyrodnialcom.

PostNapisane: 16 marca 2016, o 22:20 
-

Zosia napisał(a):
Bynajmniej i nawet w najmniejszym stopniu nie dziwi mnie Wasz unik. Nie sposób jest bowiem rzetelnymi, zgodnymi z faktami argumentami obronić tezę, która głosi: żołnierz, którego czapkę zdobił emblemat propagujący ustrój komunistyczny, czyli czerwona gwiazda oraz skrzyżowane sierp i młot, to wyzwoliciel, wspomożyciel, zbawca i druh zacny narodu polskiego. Nie sposób !

Więc jeśli uznamy,że jakiś ksiądz jest pedofilem,to zgodnie z twoją logiką musimy go wrzucić do wora ze wszystkimi katolikami i uznać,że wszyscy katolicy to pedofile.Taką logikę zaprezentowałaś. No cóż,odważne masz tezy-sama sobie z nimi radź.

PostNapisane: 23 marca 2016, o 17:06 
-

szkoda, że wyzwolono Wejherowo, bo teraz muszę się męczyć w orlexach :029:

PostNapisane: 23 marca 2016, o 23:09 
-

Właściciel Orlexu chyba zdobywał pierwsze szlify developersko budowlane w dojczlandzie,więc szkoda,że pokonano ówczesne Niemcy? :P

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1