Teraz jest 17 grudnia 2018, o 14:19

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lipca 2013, o 16:02 
-

Pochwały: 9
Znalezione w necie.Wasze własne(ludzi,którzy w owym czasie mieszkali,uczyli się,studiowali i pracowali w PRL) wspomnienia z tamtych lat.Od razu uprzedzę atak młodzieży,że w owym czasie był w Polsce komunizm.Komunizm był w Albanii,Rumunii,ZSRR.
Przepraszam za PRL:
- przepraszam za likwidację podziałów klasowych
za nacjonalizację przemysłu, a ściślej tego co przetrwało okupację hitlerowską;
- przepraszam robotników za to, że komuniści przywrócili im poczucie godności;
- przepraszam za awans społeczny milionów synów i córek chłopskich i robotniczych;
- przepraszam za bezpłatny dostęp młodzieży robotniczej i chłopskiej na wyższe studia;
- przepraszam za likwidację analfabetyzmu, masowego zjawiska w Polsce międzywojennej;
- przepraszam za zbudowanie Polski przemysłowo-rolniczej ;
- przepraszam za masowy exodus chłopów z przeludnionych wsi do miast, do przemysłu. Los ten - przepraszam za reformę rolną, o której marzyło i bezskutecznie walczyło kilka
pokoleń polskich chłopów;
- przepraszam dotknął kilkanaście milionów obywateli PRL;
- przepraszam za to, że dwa pokolenia Polaków żyły, nie znając plagi bezrobocia, że zaczynały każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego, że były wolne od troski o przyszłość swoich dzieci;
- przepraszam, że na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, że nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania;
- przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
- przepraszam za tysiące bibliotek, za tanie książki, za miejskie i wiejskie domy kultury;
- przepraszam, że w czasach PRL powstała kadra znakomitych fachowców i świetnych menedżerów;
- przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast, za przywrócenie pięknej warszawskiej i gdańskiej Starówki;
- przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów i licznych pomników narodowej kultury, zniszczonych w czasie wojny;
- przepraszam już trzecie pokolenie Polaków, które gospodarzy na ziemiach nad Odrą i Nysą Łużycką, żyjące w bezpiecznych granicach;
- przepraszam za pokolenie komunistów, które w 1945 roku nie wezwało narodu do walki o zachowanie przy Polsce terenów na wschód od rzeki Bug, na których żyło 5 milionów Ukraińców i 1,9 mln Białorusinów oraz mniej niż 5 mln rdzennych Polaków;
- przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km;
- przepraszam za pokolenie, które zagospodarowało Ziemie Zachodnie i z uporem walczyło o uznanie zachodniej granicy, przez ćwierć wieku nie uznawanej przez kolejne rządy Republiki Federalnej Niemiec;
- przepraszam za plan utworzenia strefy bezatomowej w Europie (tzw. plan Rapackiego), który rozsławił Polskę na świecie;
- przepraszam za ustawę o działalności gospodarczej, której projekt mój Rząd przedstawił Sejmowi w końcu 1988 roku, a która po uchwaleniu otworzyła drogę do gospodarki rynkowej;
- przepraszam za Okrągły Stół. Po raz pierwszy w dziejach Polski, nie tylko nowożytnej dwa zwaśnione obozy polityczne zasiadły przy jednym stole i znalazły pokojowe rozwiązanie głębokiego kryzysu politycznego, który gnębił kraj przez niemal całe dziesięciolecie.
- przepraszam za wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń na starość i powszechnej bezpłatnej opieki zdrowotnej;
- przepraszam naukowców, artystów, twórców za to, że dzięki państwowemu mecenatowi nad kulturą i sztuką powstały arcydzieła literackie i filmowe, znane i cenione na całym świecie, a aktorzy, kompozytorzy, dyrygenci i soliści, wnosili cenny wkład w życie narodu i kulturę ogólnoświatową;
- przepraszam za odbudowę zniszczonej przez hitlerowców Warszawy i wielu innych miast,
- przepraszam za odbudowanie z pietyzmem pałaców, kościołów, Zamku Królewskiego w Warszawie,
- przepraszam za morską granicę Polski, liczącą 440 km i za otwarcie Polski na szeroki świat, przez budowę wielkich portów, stoczni i floty morskiej;
- przepraszam za to, że w Polsce Ludowej ludność powiększyła się z 23,9 mln (I.1946) do 38 mln

Autor postu otrzymał pochwałę

PostNapisane: 6 lipca 2013, o 22:18 
-

Obrazki: 21
Pochwały: 44
Zamiast czytać takie pierdy wystarczy pojechać na zachód, żeby zobaczyć jak teraz żyją ludzie w krajach, gdzie przez te 50 lat był kapitalizm, a nie socjalizm...

thorngullund napisał(a):
- przepraszam za Okrągły Stół. Po raz pierwszy w dziejach Polski, nie tylko nowożytnej dwa zwaśnione obozy polityczne zasiadły przy jednym stole i znalazły pokojowe rozwiązanie głębokiego kryzysu politycznego, który gnębił kraj przez niemal całe dziesięciolecie.

:o e: :o e: :o e: :o e: jak bardzo trzeba być naiwnym? Kto to pisał :D ? Pewnie z jakieś tępego, lewackiego portalu ;).

PostNapisane: 7 lipca 2013, o 13:31 
Paweł napisał(a):
żeby zobaczyć jak teraz żyją ludzie w krajach, gdzie przez te 50 lat był kapitalizm, a nie socjalizm...
-jeżdżę(UK) i widzę.Jeśli chodzi o pewność pracy,wypłatę wynagrodzenia w terminie,opiekę socjalną nad rodziną to jest tak jak ongiś w Polsce socjalistycznej.Podobnie z mieszkaniami socjalnymi.Opieka medyczna nawet jeszcze lepsza.Każdy kto mieszka w UK ma leczenie za darmo.Nie ma e-wusia.Można podyskutować nad jakością tej opieki,ale obecnie w pomorskim od 1 lipca na pewno jest gorsza niż w UK .Leki dla dzieci do 16 roku życia i dla seniorów od 60 roku życia za darmo.Matki w ciąży i rok po urodzeniu dziecka za darmo.
Czyli tak mniej więcej jest jak było do zmiany ustroju w Polsce.
W kapitalistycznej Anglii i takoż samej Polsce wybudowano drogi i stadiony(oni mieli olimpiadę).Czteropasmowa autostrada z Londynu na lotnisko Luton.To tylko jeden przykład.A w PL to co wybudowali ?Jedne wielkie przekręty tylko mamy,a nie drogi czy stadiony.
I ktoś tam w pierwszym wpisie wyliczył co w PRL wybudowano gdzie były miejsca pracy.Proszę odnieś się do tego wątku.Co my w tej wolnej Polsce z tym zrobiliśmy?Nie jest ważna nazwa ustroju kraju w którym się żyje,ale warunki w jakich się żyje.

PostNapisane: 7 lipca 2013, o 14:40 
-

Obrazki: 2
Pochwały: 91
czasem mam wrażenie,że najważniejsza by była krwawa rewolucja niz bezkrwawy okrągły stół.Co lepsze?

PostNapisane: 8 lipca 2013, o 11:53 
-

Ktoś, kto uważa, że za "komuny" było lepiej, niech pójdzie sobie do jakiegoś muzeum, przeczyta książki, obejrzy jakąś wystawę, poogląda fotografie z wymordowaną elitą tego kraju. Tak się składa, że PRL nie upadła z powodu urodzaju... Dlaczego takie rzeczy trzeba tłumaczyć?

PostNapisane: 8 lipca 2013, o 13:21 
-

Paweł napisał(a):
Dlaczego takie rzeczy trzeba tłumaczyć?
-daj już sobie już spokój z tym tłumaczeniem co było za socjalizmu.Ja pamięć mam dobrą,więc mnie mózgu prać nie trzeba.I takich jest naprawdę jeszcze dużo.Powiem więcej,nie godzi się deprecjonować wkładu moich rodziców i mojego pokolenia w odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych.
Może raczej odniesiesz się do tego co dokonała obecna władza w Polsce po dokonaniu transformacji z tym ,co moje pokolenie ciężką pracą wybudowało.Argumenty proszę,a nie wysyłanie do muzeów.A z tą elitą też nie przesadzaj.Każde życie jest bezcenne.Współczesnych ofiar reform wszelakich również.

PostNapisane: 8 lipca 2013, o 22:14 
-

Pawle,trzeba tłumaczyć,a dlaczego? Co z tego ,że w sklepach pełno,skoro mało kogo na to stać?Wiec odpowiedź jest jak w kawale,stoi dwóch bezdomnych ,głodnych przed wystawą i jeden mówi do drugiego-patrz,plazmy potaniały!!Socjalizm z polskim wydaniu miał wiele wad,ale kapitalizm w polskim wydaniu przebija to wielokrotnie.
Odstałem swoje w kolejkach,ale wiem,że kiełbasa to była za komuny.Teraz to nawet pies tego nie zeżre,co ma czelność nazywane być kiełbasą

socjalizm

PostNapisane: 8 lipca 2013, o 22:23 
-

W Polsce oczywiście nie ma kapitalizmu, tylko właśnie socjalizm.

PostNapisane: 8 lipca 2013, o 22:44 
Paweł napisał(a):
W Polsce oczywiście nie ma kapitalizmu,
-ongiś w takich razach mówiło się ze zdziwieniem- z choinki się urwałeś?

PostNapisane: 9 lipca 2013, o 09:39 
-

Obrazki: 13
rumcajs napisał(a):
kiełbasa to była za komuny.Teraz to nawet pies tego nie zeżre,co ma czelność nazywane być kiełbasą
trzeba wiedzieć gdzie kupować , ja tam nawet nie muszę z domu wyjść żeby kupić dobrą kiełbasę ,wędlinę pasztet , mleko które jest mlekiem ....itp i jeszcze wszystko mi pod drzwi przyniosą .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil Prywatny album  

PostNapisane: 9 lipca 2013, o 10:08 
-

Pochwały: 33
Paweł napisał(a):
W Polsce oczywiście nie ma kapitalizmu, tylko właśnie socjalizm.

Gówno prawda-tu jest najgorsza odmiana apartheidu, bo tu jest wyzysk rodaka przez rodaka :<

PostNapisane: 9 lipca 2013, o 20:28 
-

Za dużo telewizji, a za mało kojarzenia faktów. Rezultat to gadanie dyrdymałów (a raczej powtarzanie dyrdymałów zaczerpniętych z mass mediów) ;).

PostNapisane: 10 lipca 2013, o 05:34 
-

Obrazki: 0
Pochwały: 80
rumcajs napisał(a):
Socjalizm z polskim wydaniu miał wiele wad

Ale za to cuda, że ho ho na porządku dziennym działy się. Nawet kościół nie powstydziłby się takowych. Przykład ? Proszę bardzo : zarabiało się (przykładowo) tysiąc złotych miesięcznie, wydawało się dwa tysiące i jeszcze trzy zaoszczędzić było można. Czyż to nie cud ?! Kudy tam cud znad jeziora Genezaret.

thorngullund napisał(a):
I takich jest naprawdę jeszcze dużo.Powiem więcej,nie godzi się deprecjonować wkładu moich rodziców i mojego pokolenia w odbudowę kraju ze zniszczeń wojennych.

A nie przyszło Ci do głowy, że Ty i inni piewcy, gloryfikujący lata spędzone "pod przewodnictwem jedynie słusznej partii" deprecjonują i postponują pracę moich Dziaków i Rodziców dla dobra naszego kraju ?

Co zaś się tyczy tematu : jak za socjalizmu w Polsce było dobrze, już pisałam, że zależało to stołka, na którym się siedziało. Tacy, którzy z dobrodziejstw tego ustroju czerpali całymi garściami, teraz tęsknią. Tęsknią za gospodarką sterowną z ul. Nowy Świat 6/12, tęsknią za sklepami z szybami zamalowanymi białą farbą olejną, tęsknią za tzw. konsumami z tą lepszą kiełbasą.
Sztandar wyniesiono, a hydra odradza się i coraz wyżej łeb podnosi.

rumcajs napisał(a):
czasem mam wrażenie,że najważniejsza by była krwawa rewolucja niz bezkrwawy okrągły stół.

A ja nie "czasem", a w każdej niemal chwili żałuję, że nie wyrżnięto w pień czerwonej watahy, bo teraz na każdym kroku można potknąć się o jej pazerne szpony.
"bezkrwawy okrągły stół" :loool: Raczysz żartować ! Toż to jedynie zdradą Narodu Polskiego nazwać można. To kalka dnia 24 X 1795 w Sankt Petersburgu. Zaprzańce nas do zguby doprowadzili.

Nie, nie pieję z zachwytu nad tym, co się dzisiaj wyprawia. Zawsze byłam przeciwniczką przystąpienia do Unii. Odbieram ten akt jako czwarty rozbiór Polski, jako całkowite ubezwłasnowolnienie, pozbawienie suwerenności i samostanowienia.

PostNapisane: 10 lipca 2013, o 08:51 
-

Zosia napisał(a):
Proszę bardzo : zarabiało się (przykładowo) tysiąc złotych miesięcznie, wydawało się dwa tysiące i jeszcze trzy zaoszczędzić było można. Czyż to nie cud ?! Kudy tam cud znad jeziora Genezaret.

tyle,że teraz jest tak samo,na kwicie 1000 zł ,a pod stołem nastepne pieniądze-okradamy kogo?nas samych

-- 10 lip 2013, o 08:53 --

Zosia napisał(a):
Toż to jedynie zdradą Narodu Polskiego nazwać można. To kalka dnia 24 X 1795 w Sankt Petersburgu. Zaprzańce nas do zguby doprowadzili.

Nie, nie pieję z zachwytu nad tym, co się dzisiaj wyprawia. Zawsze byłam przeciwniczką przystąpienia do Unii. Odbieram ten akt jako czwarty rozbiór Polski, jako całkowite ubezwłasnowolnienie, pozbawienie suwerenności i samostanowienia.

rozumiem ,że piszesz w aspekcie podpisania aktu poddaństwa ,zwanego konkordatem?To się tutaj z tobą zgadzam

nigdy nie gloryfikowałem socjalizmu,wyrosłem w tamtych czasach,ale dzięki temu-mimo wielu wyrzeczeń-uważam,że tamten system był bliżej człowieka,niz ten teraz.Co mi z przedszkoli prywatnych,skoro nie stać mnie posłać tam dzieciaka?Co mi z pełnych półek w sklepach,skoro nie mam kasy aby to kupić-oczywiście mogę ją mieć,robiąc po naście godzin dziennie w robocie,ale wtedy po co mi rodzina i ta kasa,skoro wydać nie mam kiedy?Po co mi prawdziwy Kościół,skoro tandetny/bławochwalczy Kościół z butami wchodzi na każdym kroku w moje życie?itd itd. To właśnie ty wierzysz,że teraz masz lepiej,a tak naprawdę ,to jesteś niczym,śmieciem korporacji i banków (bez urazy )-bo właśnie tym jesteśmy teraz.Zatraciliśmy ...człowieczeństwo

Mam mieszkanie?nie! to bank je ma,mam pracę?nie ,to łaska właściciela ,że tam robisz-znajdzie sie pociotek kuzyna wujka i lecisz na pysk,chyba ,że w ramach niewolnictwa odbędziesz staż,to taka nowa forma wyzysku,a jak ładnie się nazywa-przynajmniej za socjalizmu nie było to dopuszczalne jawnie,teraz jest

-- 10 lip 2013, o 09:10 --

Paweł napisał(a):
Zamiast czytać takie pierdy wystarczy pojechać na zachód, żeby zobaczyć jak teraz żyją ludzie w krajach, gdzie przez te 50 lat był kapitalizm, a nie socjalizm...

jakbyś poczytał,to wiedziałbyś,że odbudowa Polski odbywała sie bez takiego pojęcia ,jak zadłużanie wewnętrzne,dlatego szło powoli i biednie,ale wydawano tyle ile sie miało,a teraz?Sam wiesz jak to wygląda,więc nie mydl tematem zachodu,dowiedz się na jakim długu jadą te państwa.Jakos te najmniej zadłuzone ,to państwa po części socjalne,nie kapitalistyczne .Jakoś tak najwięcej ludzi chce żyć w Skandynawii ,a nie w UK czy Francji,dziwne co?nie pasuje do twojej teorii?cóz,nie tacy się mylili

PostNapisane: 10 lipca 2013, o 09:46 
Zosia napisał(a):
Proszę bardzo : zarabiało się (przykładowo) tysiąc złotych miesięcznie, wydawało się dwa tysiące i jeszcze trzy zaoszczędzić było można.
-to absolutnie niemożliwe.U mnie to nie działało.Ile zarobiłam tyle wydałam.Jeszcze mam kalendarzyki z zapiskami z tamtych lat.
Zosia napisał(a):
tęsknią za sklepami z szybami zamalowanymi białą farbą olejną, tęsknią za tzw. konsumami z tą lepszą kiełbasą.
-chyba nie muszą tęsknić.W każdym sklepie i w każdym markecie dostaną wszystko co chcą i jeszcze więcej.
Ja i ludzie z mojego otoczenia nie zajmowali się polityką,tylko zwyczajnie pracowali.M.innymi w stoczni, w porcie ,w Dalmorze czy szkolnictwie.Niektórzy na stołkach inni jako robole,ale nikt z moich bliskich nie należał do żadnej partii, a my studiujący do związków młodzieżowych.Gwarantuję słowem nie musieliśmy nigdzie należeć aby móc pracować,a nawet awansować.
Osobiście wolałam kolejki po dywany i masło,ale mieć dostęp do lekarzy czy służby zdrowia jako takiej.
Zosia napisał(a):
że nie wyrżnięto w pień czerwonej watahy,
-nic straconego.To wciąż może się wydarzyć.Tylko po czym ich poznać?Po książeczkach partyjnych?
W moim życiu spotykałam różnych ludzi,ale człowiek,który wyświadczył mi najwięcej dobra i dla innych (był zwierzchnikiem grupy ludzi fizycznie pracujących)był zwyczajnie dobry,to I sekretarz komórki partyjnej w zakładzie pracy.
Zosia napisał(a):
Zawsze byłam przeciwniczką przystąpienia do Unii. Odbieram ten akt jako czwarty rozbiór Polski, jako całkowite ubezwłasnowolnienie, pozbawienie suwerenności i samostanowienia.
- i w tym temacie masz moje pełne poparcie.
rumcajs napisał(a):
rozumiem ,że piszesz w aspekcie podpisania aktu poddaństwa ,zwanego konkordatem?To
-pod tym stwierdzeniem podpisuję się obiema rękoma.
rumcajs napisał(a):
akos te najmniej zadłuzone ,to państwa po części socjalne,nie kapitalistyczne .Jakoś tak najwięcej ludzi chce żyć w Skandynawii ,a nie w UK czy Francji,dziwne co?nie pasuje do twojej teorii?cóz,nie tacy się mylili
- swietne podsumowanie tematu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1